Ogórki Kiszone Na Zimę - Tradycyjne
W moim rodzinnym domu oraz rodzinnym domu mojego męża, ogórki kiszone robi się prawie za każdym razem w ten sam sposób. Czasami, ale to bardzo czasami dodawane są jeszcze np. liście wiśni. Tym razem z mężem przygotowaliśmy nasze, tradycyjne kiszone. Zapraszam was do zrobienia domowych kiszonek by móc się nimi delektować gdy nastaną zimne i chłodne dni :)
Składniki na około 12 słoików 500 ml :
Składniki na około 12 słoików 500 ml :
- około 3 i 1/2 litra wody
- około 3 kg krótkich ogórków gruntowych (nie mogą być długie bo nie zmieszczą się wam w słoikach)
- 3 i 1/2 płaskiej łyżki soli kamiennej nie jodowanej
- korzeń chrzanu
- na 1 słoik 2-3 ząbki czosnku
- na każdy słoik, jeden baldach kopru z łodygą
2. Ogórki namaczamy w wodzie przez około 2-3 h.
2. Na dno każdego słoika dajemy ząbki czosnku, a pomiędzy ogórki wkładamy paski obranego chrzanu i baldach kopru razem z łodygą ( paski chrzanu robimy obieraczka do warzyw )
3. Wodę z solą zagotowujemy i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. Następnie taką lekko przestudzoną gorącą ale nie wrząca ani nie zimną wodą zalewamy ogórki w słoikach.
Po zalaniu wodą z solą, zakręcamy zakrętki i odstawiamy w temp. pokojowej na około 3 dni, potem wynosimy je np. do piwnicy.
10 comments
Już 50 słoików mamy zrobione :D Teraz zaczynamy zaprawiać buraczki :P
OdpowiedzUsuńOo.. to szacun :D
UsuńJa w tym roku nie robię, ale będę wiedziała do kogo się zgłosić po takie pyszne ogóreczki ;)
OdpowiedzUsuń:D Z jeden słoiczek mogę odstąpić ;) :D
UsuńU mnie w tym roku powstało kilkadziesiąt słoików ;-))
OdpowiedzUsuńPodziwiam ale jak się ma dużą rodzinkę to musi być duży zapasik na zimę :D
UsuńJa kiszonych nigdy nie robię, nie wiem czemu, ale mi nie wychodzą, ale dostałam kilka słoików od szwagierki, więc na zupkę ogórkową mam:)
OdpowiedzUsuńNam też ostatnio połowa nie wyszła (były musujące i kapciowate) ale nie poddajemy się i robimy zwłaszcza że to mąż zaczyna takie rzeczy robić, a ja tylko pomagam :)
UsuńA mnie słabo kisną ogórki bo dopiero za jakiś miesiąc to są zdatne do jedzenia nie wiem dlaczego tak dułgo muszę czekać może ktoś mi podpowie
OdpowiedzUsuńTo zależy jaką wodą są zalewane ogórki (przy letniej słabiej i wolniej kisną) zależy też czy są przez pierwsze kilka dni przetrzymywane w ciepłym czy chłodnym pomieszczeniu (ciepłe przyspiesza kiśnięcie). Tak samo odcięcie końcówek ogórkom przyspiesza ich kiśnięcie.
UsuńKolejnym patentem którego nie testowałam ! jest włożenie do słoika czosnku z poprzedniego kiszenia ogórków czyli ukiszonego czosnku lub dodania na słoik około 5-10 łyżek wody z poprzedniego kiszenia ogórków, ale tak jak pisałam nie testowałam tego więc 100 % pewności nie daje i też nie mogę zapewnić że takie ogórki się udadzą.
Dziękuję, że zajrzałeś na mojego bloga. Będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie komentarz.