Zakwas Z Mąki Żytniej

by - 11/23/2016 07:30:00 AM

Mój domowy zakwas żytni ma już sporo miesięcy, ale dopiero teraz znalazłam czas żeby podzielić się z wami przepisem na niego.













Składniki:

  • 1/2 szkl mąki żytniej
  • 1/2 szkl wody przegotowanej i ostudzonej



Dzień Pierwszy - Wieczór
Zaczynamy wieczorem. Mieszamy wszystkie składniki w wysokim słoju i odstawiamy w nieprzewiewne miejsce przykrywając nie szczelnie słoik folia alum. lub przykrywka tak aby zakwas mógł oddychać. Zostawiamy na noc.

Dzień Drugi - Rano
Mieszamy zakwas i znów dokarmiamy 1/2 szkl mąki + 1/2 szkl letniej przegotowanej wody, przykrywamy przykrywką lub folia alum. nie szczelnie. Odstawiamy, sprawdzając co jakiś czas aby zakwas nam nie "uciekł" ze słoika.

Dzień Drugi - Wieczór
Tylko mieszamy i odstawiamy aby dalej mógł pracować.

Trzeci Dzień - Rano
1/2 szkl mąki żytniej i tutaj uwaga nalewamy sobie 1/2 szkl letniej przegotowanej wody, ale wlewamy ja po troszku gdyż zakwas może już nie potrzebować tak dużej ilości wody. Zakwas powinien mieć konsystencje gęstej śmietany.

Czwarty  Dzień - Rano
1/2 szkl maki żytniej i znów uwaga spr. konsystencję, jeśli jest wodnista, rozwarstwia się to dajemy tylko parę łyżek wody, musimy to sprawdzać na bieżąco. Wszystko jak w dniu poprzednim.

Piąty Dzień - Rano
2 łyżki mąki żytniej i 2 łyżki wody letniej, mieszamy i odstawiamy na 5-6 godz. Następnie wstawiamy go do lodówki na 2-3 dni.

Kiedy chcemy upiec chleb z naszego młodego zakwasu, wyjmujemy go rano z lodówki, dokarmiamy 2 łyżkami wody oraz 2 łyżkami maki żytniej, odstawiamy na 3-4 godziny aby zaczął pracować i potem możemy już piec z niego nasz pierwszy domowy chlebek.
Po zabraniu odpowiedniej ilości zakwasu, resztę wstawiamy znów do lodówki pamiętając aby raz na tydzień zakwas dokarmić (najczęściej 2 łyżkami mąki i tyle samo wody w przypadku rozwarstwianie oczywiście mniej wody) !





Starszy zakwas z którego chcemy upiec chleb - wyjmujemy z lodówki i dokarmiamy 1/2 szkl maki żytniej i 1/2 szkl wody, czasami oczywiście nie cała jeśli zakwas się rozwarstwia i jest za rzadki.
W chłodne zimowe dni, przed pieczeniem chleba wyjmuje zakwas, dokarmiam, wstawiam do miski z ciepła wodą powodując przyspieszenie pracy zakwasu i po 3-4 h mogę już piec chlebek.



Zakwas gotowy do pracy - bąbelkujący "pracuje"


Tutaj przykład przepisu z użyciem tego zakwasu:

Podobne Posty

5 comments

  1. Muszę wypróbować coś na nim stworzyć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam "wiekowy" zakwas, piekę chlebki od dawna :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze obawiałam się zrobić samodzielnie zakwas. Muszę się odważyć i w końcu zabrać się za niego.:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zakwas żytni robiłyśmy 3 razy i za każdym razem klęska ok trzeciego dnia :/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zajrzałeś na mojego bloga. Będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie komentarz.

ad sen

streetcom

Przepisy kulinarne

FlyB - Kulinaria

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów

rondel

Baza przepisów kulinarnych

Lista Blogów Kulinarnych