Czy mąka nas tuczy? Prawdy i mity
Mąka to produkt, bez którego większość z nas w ogóle nie wyobraża sobie swojej kuchni. To ona stanowi podstawę makaronów, klusek, pieczywa, pierogów, ciast. W Polsce największą popularnością cieszy się oczywiście mąka pszenna. To właśnie ona jest odpowiedzialna za mit mówiący o tym, że od mąki przybieramy na wadze. Tymczasem okazuje się, że w sklepach można dzisiaj znaleźć różne rodzaje mąk, które niekoniecznie muszą przyczyniać się do tego, że masa naszego ciała zwiększa się.
Czy mąka pszenna jest zdrowa?
Pszenica to zboże, które najczęściej wykorzystywane jest do produkcji mąki. Ci jednak, którzy zajmują się zdrowym żywieniem podkreślają, że nie służy ona naszemu organizmowi. Nie brakuje jednak również tych, którzy stoją na stanowisko, że to właśnie mąka pszenna powinna stanowić najważniejsze źródło węglowodanów w diecie. Z pewnością najrozsądniej jest zachować umiar. Należy jednak pamiętać, że są osoby, które taką mąkę powinny wykluczyć ze swojego codziennego menu. Zalicza się do nich przede wszystkim osoby cierpiące na celiakię, alergię na gluten oraz nietolerancję tego składnika. W przypadku takich osób mąka wprawdzie nie spowoduje tycia, ale wywoła szereg uciążliwych dolegliwości. Na szczęście dostępne są również inne mąki, które z powodzeniem zastępują glutenową mąkę pszenną.
Mąka pszenna to doskonałe źródło:
- ryboflawiny;
- kwasu foliowego;
- witamin z grupy B.
Trzeba jednak pamiętać, że ma ono sporo kalorii. Dlatego tak ważne jest, aby sięgać po nią z umiarem. Warto również stosować jej zamienniki, które pod tym względem wypadają zdecydowanie lepiej.
Jakie są zamienniki mąki pszennej?
Zamiast mąki pszennej możesz stosować mąkę:
- gryczaną;
- ryżową;
- kukurydzianą;
- żytnią;
- grochową.
To oczywiście tylko niewielki wycinek tego, co znaleźć można dzisiaj w sklepach. Mąka gryczana to bardzo dobry wybór dla wszystkich, w przypadku których gluten nie jest wskazany. Co więcej, jest to mąka idealna dla diabetyków ponieważ jej indeks glikemiczny nie jest wysoki. Jest ona więc najlepszym dowodem na to, że mąki wcale nie muszą być zabronione w przypadku cukrzycy. Odpowiednia dla cukrzyków jest również mąka grochowa, w której dodatkowo nie ma glutenu.
Czy mąki mogą być zdrowe?
Powszechne jest przekonanie, że mąka nie zawiera żadnych cennych składników odżywczych. Traktujemy ją jako zwykły wypełniacz, a tymczasem okazuje się, że różne mąki dostarczają naprawdę cennych dla organizm witamin i składników mineralnych. O mące pszennej już pod tym kątem wspomnieliśmy. Mąka gryczana to świetne źródło magnezu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego, sodu, wapnia i potasu. Dostarcza ona również witamin z grupy B. Z kolei mąka grochowa to świetne źródło:
- żelaza;
- cynku;
- beta-karotenu;
- kwasu foliowego.
Dodatkowo dostarcza ona witaminy D, K, a także C.
Obecnie dostępne są naprawdę różne mąki. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby nie przybierać na wadze, bez trudu znajdziesz odpowiednią dla siebie mąkę. Jednocześnie pamiętaj, że często tucząca jest nie mąka sama w sobie, a stosowane do niej dodatki.
*artykuł sponsorowany
8 comments
Ciekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńUżywam wielu mąk. Każdą do czegoś innego.
OdpowiedzUsuńJa tez tak robię :)
UsuńNajczęściej używam mąki pszennej, ale lubię też eksperymentować z innymi rodzajami :)
OdpowiedzUsuńU mnie też króluje pszenna :-)
UsuńJa ograniczam węglowodany i udało mi się sporo schudnąć, ale uważam, że ludzie od lat jedzą mąkę, szczególnie tę zwykłą i mają się dobrze. Ostatnio polecono mi zagęszczanie sosów mąką z ciecierzycy i niestety, ta mąka się u mnie nie sprawdziła, Dlatego robię rzadsze sosy, bez mąki.
OdpowiedzUsuńTo prawda, mąka zwykła była używana od dawien..
UsuńDziękuję, że zajrzałeś na mojego bloga. Będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie komentarz.